کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
 


پروتئین

پروتئین یک ماده سازنده در بدن است . این ماده برای رشد و نمو بافتهای بدن لازم است . قسمت اعظم بافتهایی چون : عضلات ، خون ، قلب ، مغز ، مو ، پوست ، از پروتئین است . پروتئین در ساختن پادتن ها که از اجزای اصلی دستگاه ایمنی بدن است کمک زیادی می کند . پروتئین برای ساختن هورمونها در اعمال مختلف بدن از جمله رشد و سوخت و ساز نقش به سزایی دارد . میزان پروتئین در کلیه صدمات نظیر خونریزی ، بیماری ، شکستگی ، و تمرینات سخت . نظیر کوهنوردی و سنگنوردی ، از بدن کم می شود . پس بایستی با مصرف به موقع پروتئین مواد از دست رفته را جایگزین کرد . روزانه بدن انسان به چه مقدار پروتئین نیاز دارد ؟ این سوالی است که در تمامی انواع مواد غذایی مطرح می شود.

انسان روزانه به نسبت فعالیت ها 2000 الی 6000 کیلو کالری انرژی مصرف می کند . ورزشکاران حرفه ای حتی تا 8000 کیلو کالری هم می توانند مصرف کنند . به طور کلی در تمامی مواد غذایی به نسبت انواع مختلفی از ترکیبات مواد غذایی وجود دارد . میزان مصرف روزانه پروتئین برای هر انسان به ازای هر کیلو گرم وزن بدن 1 تا 2 گرم است . مسلما این مقدار به نوع فعالیت هر کوهنورد هم ارتباط دارد . یعنی یک شخص دارای وزن 70 کیلو گرم (140=70×2) تا 140 گرم در روز مصرف پروتئین می تواند داشته باشد ، که الباقی مصرف شده آن در طی روز به صورت اوره از بدن دفع می شود.

از طرفی اضافه پروتئین در بدن انسان عواقبی دارد که بدن انسان مقدار اضافه پروتئین را تبدیل به چربی می کند و آن را در بافتهای بدن ذخیره می کند . لازم به ذکر است که یک گرم پروتئین حدودا 4 الی 5 کیلو کالری انرژی دارد . پروتئین برای جذب شدن در بدن نیاز به 4 الی 6 ساعت زمان دارد.

کوهنوردان به علت فعالیتهای شدید طی اجرای برنامه های کوهنوردی مانند ، تعریق شدید ، تخریب بافتهای خونی ، صدمات خفیف مثل کشیدگی ، پیچ خوردگی ، التهابات نیاز به مصرف بیشتری از پروتئین در بدن دارند. 15% مصرف غذای روزانه بدن از پروتئین تامین می شود.

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir