کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
 


آب

حدود 60% وزن بدن را آب تشکیل می دهد . آب دمای بدن را تثبیت می کند . حلال اصلی در بدن برای مواد و واکنشهای حیاتی آب است . آب عناصر غذایی را به سلولها می رساند . مواد زائد را از بدن خارج می کند . دمای بدن را تنظیم می کند . مقدار آب مورد نیاز بدن به آب و هوا ، دما ، میزان فعالیت ، وزن بدن و رژیم غذایی بستگی دارد . در شرایط عادی هر شخص تا دو و نیم لیتر آب به شکل های مختلف مصرف می کند که این مقدار در فعالیتهای شدید تا 10 لیتر هم می تواند باشد . وقتی در بیماری ها آب در بدن جمع شود اصطلاحا (ادم) گفته می شود . که رایج ترین آن برای کوهنوردان ادم ریوی ، مغزی است . ادم نتیجه عدم تعادل نمک در بدن شخص است . نوشیدن مایعات کارایی کوهنوردی را افزایش می دهد . برای نوشیدن مایعات حتما لازم نیست احساس تشنگی کنید . مایعات در بدن نقشهای مهمی دارد . مایع موجود در خون گلوکز را به عضلات در حال فعالیت منتقل می کند و مواد زائد را از عضله خارج می کند . مایع موجود در ادرار موجب دفع مواد زائد از بدن می شود . مایع موجود در بدن بوسیله عرق کردن دمای بدن را تنظیم می کند.

وقتی آب بدن کم می شود بدن نمی تواند وظایف خود را انجام دهد . در نتیجه کارایی ورزشکار کم می شود . یکی از راه های دانستن میزان کافی آب مصرفی ، رنگ ادرار و مقدار آن است . اگر ادرار پر رنگ و کم باشد آب بدن کم است ، بالعکس اگر کم رنگ و زیاد باشد آب بدن کافی است . راه دیگر اینکه به ازای هر 1000 کیلو کالری مصرفی روزانه ، یک لیتر آب مصرف کنید . نوشیدن آب سرد در هوای گرم مفید می باشد چرا که دمای بدن بدین وسیله تنظیم می شود . ضمن اینکه در هوای سرد هیچگاه آب سرد مصرف نکنید . آب برف یا آب خالص نخورید . در کنار آن با افزودن شیرینی و قند می توان مقدار گلوکز جذب شده به بدن را نیز تامین کرد . چون که بدن قند را جذب می کند و کارایی سریعی دارد . آب عمدتا از راه تعریق ، ادرار ، مدفوع ، تنفس (بازدم) از بدن خارج می شود.

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir