کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

تعریف غار:

بطورکلی غار فضایی زیرزمینی است با دهانه ای به خارج از پوسته زمین که هیچ گونه ابعاد خاص و مشخصی ندارد و گاهی در دل زمین دارد و یا گاهی در دل صخره ها.

غارها از نظر تقسیم بندی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف- غارهای طبیعی

ب- غارهای مصنوعی

غارهای طبیعی:

1- غارهای بوجود آمده بر اثر نفوذ آبهای اسیدی در لایه های آهکی (که 98% غارهای موجود از این روش بوجود می آیند)
2- غارهای بوجود آمده بر اثر زلزله و چین خوردگی های لایه زمین
3- غارهای بوجود آمده بر اثر فرسایش امواج
4- غارهای آتشفشانی
5- غارهای بادی
6- غارهای یخی

چگونگی تشکیل غارها و طبقه بندی آنها:

1- غارهای بوجودآمده بر اثرنفوذ آب اسید دار در لایه آهکی:

بطور کلی بر اثر هوازدگی فیزیکی و عملکرد نیروهای داخلی و سستی سطوح لایه بندی سنگها، شکستگی ها و ترکهایی در بخش های سطحی پوسته زمین بوجود می آید. و از نظر ترکیبات شیمیایی بر اثر نفوذ آبهای اسید دار حاصل از ریزش های جوی و حل دی اکسیدکربن موجود در هوا در مسیر ترکها و شکستگی های بوجود آمده در مناطق با جنس کانیهای کربناتی و تداوم جریان آب د ر آن عمل انحلال کربنات کلسیم غیر محلول بوسیلۀ آب اسید دار صورت می گیرد و بی کربنات کلسیم محلول تولید می شود.

Co2+H2o = H2Co3

H2Co3+CaCo3 = Ca(HCO3)2

آب محتوی بی کربنات کلسیم بنا به قوه جاذبه در مسیر این درزها جریان می یابد و حاصل انحلال به داخل رودخانه های نزدیک که انتهای شکستگی ها است یا بصورت چشمه ای که در انتهای شکستگی ها است تخلیه می شود و تداوم این عمل طی میلیون ها سال و خرد شدن کربنات کلسیم بوسیله آب اسید دار و حمل آن به خارج باعث ایجاد فضای خالی می شود که غار نامیده می شود.

2- غارهایی که بر اثر زلزله و یا چین خوردگی زمین بوجود می آیند:

گاهی توسط زلزله یا بر اثر حرکات و جنبشهای زمین ساختی، شکاف هایی کم و بیش بزرگ در کوهها ایجاد می شوند گاه نیز عمل آبهای نافذ در آنها موجب بوجود آمدن استالاکتیت و استالاکمیت و سایر تزیینات آهکی می شود و این غارها از نظر شکل نامنظم بوده و در مواردی داخل شدن به آنها بسیار خطرناک می باشد در این غارها خرده سنگهای اطراف بطور آراسته طبقه بندی نشده و اغلب روی لبه ریزش قرار دارند و هر لحظه امکان فرو افتادن آنها می رود مانند غار (اسپهبد خورشید) در 270 کیلومتری تهران در ناحیه دو آب سواد کوه استان مازندران.

3- غارهای بوجود آمده بر اثر فرسایش امواج:

امواج و فشار ناشی از ضربه های موج بر روی لایه های نرم به مرور زمان طولانی می تواند حفرهایی را بوجود بیاورد از این دسته غارها میتوان به غارهایی که در بین تشکیلات مرجانی زیر آبی اشاره کرد.

4- غارهای آتشفشانی (لاوا):

در اثر جریان مواد مذاب که از دامنه ها به پایین سرازیراند و زمانی که لایه رویی این گذاره ها بر اثر مجاورت با هوا زودتر سرد می شود، لایه زیری در حال حرکت است در نتیجه بعد از اتمام جریان فاصله هایی مابین لایه رویی و زیرین ایجاد می گردد که البته بخارات آب و گاز نیز در ایجاد فاصله بین این دو لایه دخیل هستند در نتیجه غاری تونلی بوجود خواهد آمد که غاری با دیوارهای صیقلی خواهیم داشت مانند غار ایوب در بخش شهر بابک در جنوب خاوری شهر یزد.

5- غارهای بادی:

این دسته از غارها بر اثر فر سایش تدریجی بوجود می آ یند. جریانات هوایی شدید که ما آن ر ا باد می نامیم همراه خود ذرات ریز ماسه و شن را در سرعت های بسیار زیاد بر روی سنگها می کوبد و به تدریج در آن قسمت بر اثر فرسایش و اصطکاک حفره ای ایجاد می گردد که معمولاً نیز زیاد بزرگ نیستند.

6- غارهای یخی:

این دسته از غارها معمولاً در ارتفاعات یافت می شوند بر اثر جریانات شدید هوای سرد در داخل این غارها کوچکترین ذرات آب که در تابستان یا پاییز در جریان هستند در داخل این غارها به بلورهای یخ تبدیل می شوند و همیشه دمای آنها زیر صفر می باشد مهمترین این غارها بیشتر در کوههای آلپ یافت می شوند و در این غارهای درفک و دنا و یخ مراد می شود اشاره کرد.

غارهای مصنوعی:

غارهایی که توسط انسان بصورت حفره هایی در دل صخره ها بوجود آمده اند.

غارهای دست کن و یا دست ساز مانند غار قلعه جوق در اراک – غار اسک در جاده هراز – غار کوگان لرستان ، این دسته از غارها بصورت مصنوعی و به دست انسان در دل سنگ ها و یا کوه ها کنده شده اند تا مورد بهره برداری و استفاده قرار گیرد. کلاً این دسته از غارها بر اساس 4 هدف اصلی و یا نیاز ساخته شده اند:

1- زندگی 2- نظامی 3- مذهبی 4- معدن

هر کدام ار انواع غارها بسته به شکل دارای ویژگی هایی جهت کار و اکتشاف هستند که فعالیت د ر آنها نیازمند تجهیزات و لوازم فنی می باشند:

1- غارهای چاهی 2- غارهای رودخانه ای 3- غارهای دریاچه ای 4- غارهای دیواره ای.

 

مکانهای تشکیل دهنده یک غار:

1- دهلیز: دهلیز راهرویی است که باید از آن خمیده یا خزیده عبور کرد.
2- دالان : دالان راهرویی است که پهنای ان به اندازه دستهای باز شده یک انسان و بلندی آن در حدی است که می توان به طور ایستاده از آن عبور کرد.
3- تالار: تالار به فضاهای وسیع با سقف های بسیار بلند گفته می شود.
4- دخمه : دخمه فضای نسبتاً کوچکی است با ابعاد حداقل دو متر، دخمه فقط یک راه ورودی دارد و از همان راه باید از آن خارج شد.
5- چاه: چاه مجرایی است که به صورت عمودی گسترش پیدا می کند و عمق آنها معمولاً حداقل یک متر و حداکثر چند متر می باشد. راس آن به خارج سطح راه باز کند و یا به یک راهرو یا تالار اما چاه ها همیشه دارای مجراهای خروجی رخنه پذیر نیستند چاهها استوانه ای و یا مخروطی هستند.
6- رودخانه: در زیر سطح زمین برای سیراب کردن مسیرهای بزرگ آبهای زیرزمینی در جریان است.
7- سیفون : فضایی در غار است که سقف خیلی کوتاه بوده و غالبا آب تا زیر سقف راهرو وجود دارد.
8- مخزن : ایستگاه نهایی آب در پایین دست جایی که سقف و آب به هم می رسند و غالبا با تجهیزات غواصی امکان عبور فراهم می شود .
9- تنگه : راهروهایی که توسط برش متمایل به پایین آب در حال حرکت بوجود آمده و دارای قدی چند برابر عرض شان می باشند.
10- رود چه : راهرو های کوچکی که در زیر آن ها آب جریان دارد و رودخانه ها را تغذیه می کنند .

 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir