کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

طریقه کار با قطب نما در روز (گرا گرفتن از یک هدف مشخص)

برای این کار ابتدا درب قطب نما را باز می کنیم و انگشت شصت را داخل حلقه دستگیره می کنیم و انگشتان دیگر را به صورت مشت در می آوریم. صفحه لغزنده قطب نما باید کاملا آزاد شود، چنانچه دقیقا قطب نما را به صورت افقی بگیریم صفحه آزاد می شود. درب قطب نما به صورت قائم (90 درجه) باز باشد و تیغه نشانه روی به صورت 45 درجه قرار گیرد، سپس قطب نما را به چشم نزدیک کرده و یک هدف مشخص را نشانه روی می کنیم. از داخل شکاف تیغه نشانه روی و شکاف درب قطب نما تار موئی داخل شکاف را روی هدف قرار می دهیم. در همین شکل از عدسی تیغه نشانه روی به درجات قطب نما نگاه می کنیم. عددی که در زیر خط مشکی (شاخص) قرار دارد را می خوانیم. هر عددی که بود آن عدد گرای هدف مورد نظر ما می باشد. آن را دقیقا یادداشت می کنیم تا چنانچه به هدف رسیدیم و خواستیم همان مسیر را برگردیم گرای معکوس آن را پیدا می کنیم و به نقطه اولیه می رسیم.

گرای بستن به قطب نما

گرای بستن به قطب نما زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از هدف مشخصی گرای یا گرای های آن را داشته باشیم و بخواهیم طبق آن گرای ها حرکت کنیم.

  1. باز کردن درب قطب نما به صورت 90 درجه

  2. قرار گرفتن قطب نما در وضعیت کاملا افقی

  3. خود را باشمال توجیه کنیم (بدین معنی که طوری بایستیم که عقربه قطب نما دقیقا در زیر خط مشکی قرار گیرد).

  4. اکنون در جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخید تا گرای داده شده در زیر خط سیاه قرار گیرد، در این موقع از شکاف تیغه و شکاف تارموئی نشانه روی می کنیم، تار موئی قطب نما روی هر شیئی که قرار گرفت (مثل پناهگاه، تخته سنگ، درخت، یال، قله و ...) همان شیء را به عنوان نقطه کمکی انتخاب کرده درب قطب نما را ببندید. به سوی آن شیء حرکت کنید اگر هدف بعد از نقطه کمکی قرار داشت از نقطه کمکی دوباره گرا می گیریم و آنقدر ادامه می دهیم تا به هدف برسیم.

رسیدن به مانع و عبور از آن

در اینجا برای سرعت کار و اطمینان بیشتر کار از یک نفر دوم کمک می گیریم، به آن نفر قدم شمار می گوییم. در جایی که با گرای مشخص در حال حرکت هستیم و به مانعی برخورد می کنیم که قابل عبور نیست مثل دره، پرتگاه، سنگ بزرگ، برکه آب، باتلاق و غیره، باید مانع را دور بزنیم، در اینجا با یک گرای که قابل عبور است حرکت می کنیم تا از عرض مانع بگذریم (در اینجا باید از شخص دومی به عنوان قدم شمار استفاده کنیم). مجدد با گرای اصلی عبور کرده تا از طول مانع عبور کنیم، بعد با گرای عکس داخواه که از مسیر منحرف شده بودیم، حرکت می کنیم (با قدم های مشخص شده). سپس به جای اول خود می رسیم. بعد از آن با قطب نما گرای اولیه را پیدا می کنیم و به طرف آن حرکت می کنیم تا به هدف مورد نظر برسیم.

رسیدن به مانع و عبور از آن بوسیله قطب نما
 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir