کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

اطلاعات حاشیه ای نقشه

تعداد اطلاعاتی که باید در حاشیه یک نقشه جای گیرد تا باعث  گویا شدن گردد، بستگی به نوع نقشه دارد. به طور کلی موارد زیر از جمله اطلاعاتی است که در بیشتر نقشه های توپوگرافی یافت می شود.

اسم و عنوان نقشه

اسم و عنوان نقشه معمولا معرف مهترین یا برجسته ترین عارضه موجود در نقشه خصوصا شهرها و آبادیهای آن است. عنوان نقشه اغلب در قسمت شمالی نقشه ، در وسط یا سمت راست نوشته می شود و به منظور تسهیل در پیدا نمودن نقشه مورد نظر ، اسم نقشه در پایین نقشه به اندازاه کوچکتر تکرار می گردد.

شماره سری و شماره تجدید چاپ

چنانچه نقشه پوششی باشد، باید حتما شماره سری داشته باشد. نحوه انتخاب اعداد و حروف مربوط به سری نقشه متفاوت است و در رابطه با مقیاس ، تعداد نقشه و موقعیت محل تعیین می شود. معمولا موسسات بزرگ دستورالعمل هایی در این زمینه دارند. مثلا نقشه های 1:250000 پوششی ایران دارای شماره سری K551 می باشد.

غالبا تجدید چاپ را با رقم مشخص می نمایند، مثلا چاپ اول یا دوم و ... . تجدید چاپ به آن معنی نیست که محتوای نقشه و احیانا نوع نقشه تغییر یافته است، بلکه منظور از آن فقط چاپ دوباره آن است.

شماره برگه یا شماره نقشه

شماره نقشه که در گوشه سمت راست حاشیه بالاتر نقشه نوشته می شود با توجه به دستورالعملها و آیین نامه های خاصی که معمولا هر کشور و یا هر موسسه متناسب با امکانات برای خود تدوین می نماید انتخاب می گردد.

مقیاس

در بیشتر نقشه ها مقیاس عددی و مقیاس ترسیمی با هم درج می گردد. محل و موقعیت مقیاس ترسیمی یا خطی معمولا در وسط حاشیه پایین نقشه و محل مقیاس عمودی در قسمت شمالی نقشه و در سمت چپ آن است.

لژاند یا راهنمای علائم قراردادی نقشه

یک نقشه ممکن شامل عوارض و اطلاعات گوناگونی باشد که هر کدام به وسیله علامتی نشان داده می شود. برای شناختن و درک کردن اینگونه علائم لازم است بیننده به لژاند مراجعه نموده و  آن علامت خاص را شناسایی نماید. در نقشه های پوششی عموما لژاند برای کلیه برگ ها یکسان است و غالبا در سمت راست حاشیه نقشه جای میگیرد.

راهنمای اتصال نقشه ها (اندکس)

در صورتیکه نقشه قسمتی یا بخشی از یک منطقه وسیع باشد (بطوریکه امکان نمایش آن در یک برگ میسر نگردد)، جدولی بنام راهنمای اتصال نقشه ها که معرف طرز کنار هم قرار گرفتن آنهاست ، در حاشیه هر نقشه چاپ می گردد.

نمودار شمال ها

اطلاعات مربوط به شمال ها ی حقیقی ، شبکه و مغناطیسی، معمولا در حاشیه نقشه های توپوگرافی آورده می شود. این اطلاعات شامل تقارب و انحراف شمالها نسبت به هم و میزان تغییرات سالیانه آنهاست.

توضیح مربوط به مبنای ارتفاعات

معمولا توضیح در خصوص اینکه ارتفاعات روی نقشه نسبت به چه مبنایی سنجیده شده اند در پایین نقشه و در وسط آن ذکر شده است که نقشه های پوششی معمولا مبنای ارتفاعاتشان سطح متوسط آبهای آزاد می باشد.

توضیح مربوط به مبنای مسطحات

توضیح مربوط به معنای مسطحات نقشه که در واقع موقعیت مسطحاتی (یعنی طول و عرض ) نقشه نسبت به آن سنجیده شده است در وسط حاشیه پایین نقشه نوشته می شود.

توضیح درباره ی سیستم تصویر

نوع سیستم تصویر توسط تهیه کننده در زمان تهیه نقشه و برای تصویر نمودن فواصل مستوی روی سطح دوبعدی استفاده شده است و باید در زیر نقشه ذکر شود به طور مثال نقشه های توپوگرافی پوششی 1/25000 سراسری کشور دارای سیستم تصویر UTM می باشد.

فاصله منحنی های میزان

این توضیح در وسط حاشیه پایین نقشه ذکر شده و هدف از آن آگاهی از فاصله میان دو منحنی میزان متوالی است.

توضیحات مربوط به مرزها

بدلیل مشکلات سیاسی و نظامی که ممکن است بین کشورهای همسایه در مورد مرزها ایجاد شود، برای رفع هرگونه مسئولیت از موسسه تهیه کننده نقشه، توضیحاتی در مورد سندیت نداشتن خطوط مرزی در حاشیه نقشه آورده می شود.

نام موسسه تولید و چاپ نقشه

معمولا نقشه ای قابل اعتماد است که بوسیله یک سازمان یا موسسه رسمی مطمئن انتشار یابد. به همین جهت نام سازمان تهیه کننده و اسم چاپخانه از جمله اطلاعاتی است که باید در حاشیه نقشه ذکر گردد.

نحوه تهیه نقشه

روش تهیه نقشه که ممکن است از طریق نقشه برداری زمینی، فتوگرافی و یا از منابع دیگر بصورت نقشه بوجود آمده باشد در حاشیه نقشه باید نوشته شود.

سایر اطلاعات و توضیحات

بجز موارد فوق، اطلاعات و توضیحاتی نظیر ممنوعیت حق طبع و تقلید، بهره برداری از نظرات استفاده کننده گان و مواردی از این دست نیز ممکن است با اطلاعات و ماهیت نقشه در حاشیه آن ذکر شود.
 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir