کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

تعیین موقعیت نقاط نقشه

کوهنوردان برای اینکه با ابزار تعیین موقعیت نظیر GPS کار کنند و یا اطلاعات عوارض و نقاط منطقه فعالیت خویش را در یادداشتها و گزارشهای خود ثبت نمایند، نیاز به استخراج موقعیت نقاط یا مختصات نقاط از نقشه دارند. یک کوهنورد باید مختصات نقاط اصلی منطقه فعالیت خویش را نظیر : قله، پناهگاه، آخرین نقطه روستا ، محل برقراری کمپ، چشمه های دائمی مسیر ، پست امداد و ... را از نقشه استخراج نماید تا در انجام فعالیتهای مسیریابی ، ثبت اطلاعات در گزارش برنامه ها و ... از آنها استفاده نماید. خصوصا اینکه در مسیریابی با GPS حتما باید این اطلاعات موجود باشد.

تعیین موقعیت نقاط در سیستم مختصات جغرافیائی (نقشه های 1/50000)

طول و عرض جغرافیائی از جمله وسایلی بودند که قرن ها برای تعیین موقعیت نقاط کره زمین با نقشه بکار می رفته اند. عرض جغرافیائی عبارت است از فاصله زاویه ای نقاط از شمال یا جنوب خط استوا که بر روی نقشه به وسیله مدارات مشخص می شوند و طول جغرافیایی فاصله زاویه ای نقاطی است که در شرق یا غرب نصف النهار خاصی اندازه گیری می شوند. خطوط طول جغرافیایی بصورت شمال جنوبی و با رسم نصف النهارات ظاهر می شوند. نقشه های جهانی معمولا نصف النهار گذرنده از رصد خانه گرینویچ واقع در کشور انگلستان را بعنوان نصف النهار مبنا استفاده می کنند.

اگر به نقشه های 1/50000 که در اختیار داریم دقت کنیم، خطوط تقربا عمود بر همی را می بینیم که نازکتر از بقیه خطوط نقشه رسم شده اند. خطوطی که به صورت افقی از شرق به غرب رسم شده اند عرض های جغرافیایی هستند که فاصله آنها از استوا در اطراف نقشه نوشته شده است و خطوط شمالی و جنوبی عمود برآن، نیمروزها یا نصف النهارات هستند که طول هر کدام نسبت به نصف النهار گرینویچ در پیرامون نقشه قید گردیده است.

اکنون اگر مختصات نقطه ای از نقشه مد نظر باشد میتوان با تعیین فاصله نقطه از اولین خط شمالی جنوبی طول جغرافیائی و با تعیین فاصله نقطه از اولین خط شرقی غربی عرض جغرافیائی نقطه را بر حسب درجه، دقیقه و ثانیه بدست آورد. مثلا در نقشه های 1/50000 فاصله خطوط عمود بر هم از یکدیگر 5 دقیقه ای است، پس براحتی میتوان با تقسیم این شبکه به 30 قسمت مساوی مختصات نقطه مذکور را با دقت یک دقیقه تعیین نمود.

تعیین موقعیت نقاط در سیستم مختصات UTM _شبکه قائم الزاویه (نقشه های 1/25000)

همانطور که از عنوان سیستم مشخص است در آن بر خلاف سیستم جغرافیایی خطوط شبکه کاملا قائم الزاویه هستند و از طرفی واحدهای آن متریک (متر، هکتومتر، کیلومتر و ...) می باشد.

در سیستم کره زمین به 60 قاچ zone شش درجه ای تقسیم شده و از تلاقی نصف النهار مرکزی هر قاچ با خط استوا مبداء مختصات جداگانه ای برای هر قاچ در نظر گرفته می شود. (شماره این قاچ ها در حاشیه نقشه ها قید می گردد.)

در ضمن در نقشه های 1/25000 علاوه بر مختصات متریک، مختصات جغرافیای نیز در کنار شبکه ها درج شده است و هر دو مختصات را می توان از این نقشه ها استخراج نمود.
 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir