کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

طریقه کار با قطب نما در شب

برای گرای گرفتن در شب، ابتدا باید خط بلند فسفری (شب نما) که روی شیشه طوقه کار در شب قرار دارد را روی خط مشکی شاخص قرار دهیم تا در امتداد تار موئی قرار گیرد. سپس از داخل شکاف تیغه نشانه روی و شکاف بالای درب قطب نما به هدف مورد نظر نگاه می کنیم (در شب درب قطب نما باید بازتر از 90 درجه باشد که حدود 120 درجه مناسب است). در این حالت با خوابانیدن تیغه نشانه روی بر طوقه کار در شب صفحه لغزنده قفل می شود. بعد طوقه کار در شب را در جهت خلاف عقربه های ساعت آنقدر بچرخانیم تا بر عقربه های مغناطیسی منطبق شود، در ضمن باید تق تق های آن را شمارش کنیم، تعداد تقه های بدست آمده را در عدد 3 ضرب می کنیم (چون هر تقه برابر 3 درجه است) در اینجا گرای آن شیء مورد نظر بدست می آید.

طریقه گرای بستن به قطب نما در شب و مه و حرکت به سوی هدف

  1. باز کردن درب قطب نما حدود 120 درجه

  2. منطبق کردن خط فسفری بلند که روی شیشه طوقه کار در شب قرار دارد بر روی خط مشکی شاخص

  3. سپس طوری می ایستیم که عقربه مغناطیسی صفحه لغزنده زیر دو خط مشکی و فسفری قرار گیرد (بدین معنی است که خود و قطب نما را نسبت به شمال توجیه می کنیم).

  4. گرای داده شده را در جهت خلاف عقربه های ساعت به قطب نما منتقل می کنیم (چون هر تقه برابر 3 درجه است می توانیم گرای مورد نظر مثلا 45 درجه را بر 3 تقسیم که می شود 15 ؛ یعنی تعداد تقه های ما باید 15 باشد. در این حالت کم کم به دور خود می چرخیم تا عقربه صفحه لغزنده زیر خط شب نما قرار گیرد. سپس با قطب نما نشانه روی می کنیم. از شکاف تیغه و شکاف بالای درب قطب نما به جلو نگاه می کنیم و یک نقطه کمکی را مشخص کرده به طرف آن حرکت می کنیم، این حرکت باید آنقدر تکرار شود تا به هدف برسیم . اما در شب و مه محدوده دید ما کم است پس از یک نقطه کمکی نزدیک استفاده می کنیم و آنقدر این عمل را تکرار می کنیم تا به هدف مورد نظر برسیم.

اما چنانچه نقطه کمکی وجود نداشت یک نفر را جلو می فرستیم تا جایی که در حد دید ما قرار داشته باشد و او را هدایت می کنیم تا به نقطه ای برسد، به آن نقطه می رویم و از آنجا دوباره این عمل را تکرار می کنیم.

زمانی که با قطب نما کار ندارید آن را در محفظه چرمی یا پارچه ای خود قرار دهید و در معرض ضربه نباشد.
 
 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir