کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

مقیاس

مقیاس نقشه را می توان نسبت یک طول معین روی نقشه، به اندازه همان طول در روی زمین تعریف کرد. طرق مختلف نشان دادن مقیاس به یکی از شکلهای زیر است:

مقیاس عددی و کسری

مقیاس عددی و کسری نوع ساده نمایش مقیاس است که معمولا به دو صورت 1:25000 یا 1/25000 بیان می شود. در مقیاس کسری عموما صورت کسر واحد (یک) و مخرج عددی است که ابعاد طبیعی زمین به آن اندازه بر روی نقشه کوچک شده است. این مقیاس بدین معنی است که 1 سانتی متر روی نقشه برابر با 25000 سانتی متر (250 متر) بر روی زمین است. لازم به تذکر است که صورت و مخرج این کسر باید از یک واحد مثلا میلی متر یا سانتی متر باشد.

بدیهی است که هر قدر مخرج کسر کمتر باشد مقیاس نقشه بزرگتر خواهد بود و برعکس. بنابراین مقیاس 1/25000 بزرگتر از 1/50000 است.

مثال: نقشه ای به مقیاس 1/50000 در اختیار داریم، مسافت میان نقطه A (قله) و نقطه B (پناهگاه) در روی نقشه 3 سانتی متر است. فاصله میان همین دو نقطه در طبیعت چقدر است؟

حل: چون هر سانتی متر روی نقشه برابر پنجاه هزار سانتی متر در طبیعت است، پس:

3*50000 = 150000 سانتی متر یا 1500 متر یا 1/5 کیلومتر

مقیاس ترسیمی یا خطی

این مقیاس در واقع نوعی خط کش است که در حاشیه نقشه چاپ شده است و طوری تقسیم بندی گردیده که تقسیم های واقع در سمت راست عدد صفر آن معرف مسافتهایی است که در کناران نوشته شده و به این قسمت قسمت اصلی می گویند و تقسیم بندیهای واقع درسمت چپ عدد صفر که قطعات و واحدهای کوچکتری نسبت به قسمت اصلی تقسیم شده است، پاشنه مقیاس می گویند.

از ویژگیهای مقیاس ترسیمی این است که باتغییر ابعاد کاغذ نقشه، مقیاس ترسیمی نیز متناسب ابعاد نقشه تغییر می یابد و نسبت مقیاس حفظ خواهد شد.

مقیاس ترسیمی یا خطی

مقیاس لفظی یا بیانی

در این نوع مقیاس نسبت یک طول روی نقشه به طولی معادل در روی زمین با جمله ای بیان می شود، مثل یک سانتی متر روی نقشه برابر 500 متر در طبیعت است.

مقیاس مساحتی

نسبت مساحت یک منطقه در روی نقشه به نسبت مساحت همان منطقه در روی زمین، بوسیله مقیاس مساحتی تعیین می شود و معمولا به صورت مقیاس مساحتی یا به صورت 1 به مربع 100000 نوشته می شود.
 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir