کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
 


میخ Piton

این ابزار معمولا یا از فولاد نرم ساخته می شود یا از کروم وفولاد . میخ در انواع و اشکال مختلفی ساخته می شود . میخ ها از لحاظ رنگ به دو دسته تقسیم می شوند:

میخ های سفید نرم بوده و از جنس فولاد کم کربن با کروم و انادیم ساخته می شود و در برابر زنگ زدگی مقاوم هستند.

میخ های سیاه از جنس فولاد و یا کربن متوسط بوده و دارای منیزیم بوده و به همین علت خاصیت فنری دارند.

میخ Piton -  - سنگنوردی گروه کوهنوردی شهید ورکش

 

 - میخ Piton - گروه کوهنوردی شهید ورکش - سنگنوردی - نحوه کوبیدن میخ در شکافها

 

میخ ها را با چکش در شکاف ها می کوبند . برای کوبیدن میخ ، شکاف را طوری انتخاب می کنیم تا از بیرون بزرگتر و عریض تر و از داخل تنگ و باریک باشد.چنانچه دو سوم یک میخ را بتوان با فشار دست وارد شکاف کرد میخ قوی و محکمی خواهید داشت . البته به یاد داشته باشید که بلافاصله آن را با چکش به خوبی به درون شکاف بکوبید . اگر میخ به خوبی در سنگ فرو رفته باشد ، صدای چکش ، صدای زنگ داری خواهد بود . در این حالت با فرو رفتن بیشتر میخ به درون شکاف صدا زیرتر می شود . این صدا را سنگنوردان ایرانی اصطلاحا صدای جان می نامند . در غیر این صورت صدای خفه ای که به آن صدای مرگ می گویند ، شنیده می شود .

 

 

 

انداختن تسمه به دور میخ - سنگنوردی - گروه کوهنوردی شهید ورکش

 

اگر میخ تا انتها در سنگ فرو نرفت باید تسمه ای به دور آن انداخت تا از اهرم شدن آن جلوگیری شود . با وجود ابداع لوازم حمایت میانی در سنگنوردی نظیر فرند ، کیل های چند منظوره ، هگزان ها و... هنوز میخ ها کاربرد خود را به عنوان ابزاری مطمئن و قابل اطمینان حفظ کرده اند . یکی از بزرگترین مزیت های میخ نسبت به سایر ابزار امکان تحمل فشار از چند جهت است . این امر به خصوص در کارگاه ها که باید ببتواند فشار را از دو جهت تحمل کنند بسیار مفید است . کیل ها و فرند ها با وجود کارآیی بسیار بالای خود فاقد این خصیصه میخ می باشند.

 

چند نمونه از میخهای سنگنوردی - گروه کوهنوردی شهید ورکش

در نظر بگیرید برای برپایی کارگاه از دو یا سه کیل و فرند به صورت یک طرفه استفاده کرده اید . هم طناب شما به کارگاه رسیده و به مسیر ادامه می دهد و در میانه راه مشکلی برای او پیش می آید که باید او را بر روی کارگاه فیکس کنید و خود برای نجات او وارد عمل شوید . آیا کارگاه شما این امکان را به شما می دهد؟

ترکیب میخ ها با یکدیگر - گروه کوهنوردی شهید ورکش - سنگنوردی

مطمئنا خیر ، ولی اگر در کارگاه خود از میخ استفاده کرده بودید این امکان را داشتید . میخ کوبی یک هنر است . همانند سایر مهارت های ابزار گذاری باید به این هنر دست یافت . همان گونه که می توان از ترکیب چند کیل یک حمایت میانی قابل اطمینان به وجود آورد در مسیرهایی که قصد میخ کوبی داریم و شکاف مسیر اندازه ای دارد که میخ های قابل کوبیدن در آن نیست با کمی ابتکار می توان از ترکیب میخ ها با یکدیگر استفاده نمود . فرضا در یک شکاف افقی فراخ می توان از دو میخ ناودانی متوسط و کوچک داخل هم بهره گرفت که میخ کوچکتر داخل میخ بزرگتر جای گرفته . اگر میخ ها تا انتها داخل شکاف فرو نرفتند باید یک تسمه به دور آنها انداخت و کارابین را به تسمه متصل کرد . گاهی می توان از ترکیب یک کیل و یک میخ برای نصب حمایت میانی بهره گرفت . در این حالت کارابین به حلقه کیل متصل می شود .

میخها جهت برقراری میانی و یا برقراری کارگاه کاربرد فراوانی دارند. البته در غارنوردی به علت کم بودن استحکام سنگها کمتر از میخها استفاده می شود چون معمولا مقاومت میخ بیشتر از خود سنگ بوده و به راحتی سنگ را در فشارهای زیاد فرو می نماید. میخها از جنس فولاد فنر ساخته می شوند و دارای سوراخ هستند و برای شکلهای مختلف انواع گوناگون وجود دارد.

 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir