کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
   

لباس و انواع آن در غار - کفش، دستکش و ساک غارنوردی

لباس و انواع آن در غار - کفش، دستکش و ساک غارنوردی - گروه کوه نوردی شهید ورکش

لباس و انواع آن در غار

شکل جغرافیایی و شرایط آب و هوای درون غار نوع پوشش غار نورد را تعیین می کند. مهمترین عاملی که در زمان اجرای برنامه، غارنورد را می آزارد آبهای روان و جاری از تونل های افقی که گاها باید سینه خیز از آن عبور کرد و ریزش همیشگی آب در ا کثر چاههای عمومی غار است. بدین ترتیب با تدبیر خاص حتی المقدور باید از خیس شدن بیشتر جلوگیری کرد تا با روحیه ای بهتر درصد موفقیت اجرای برنامه را بالا ببریم.

لباس غارنوردی به طور کلی باید مستحکم و ضخیم و راحت باشد. از نظر ساختار باید یک تکه باشد تا در هنگان عبور و خزش در معابر تنگ بتوان به راحتی عبور کرد و نوع زیپی بر نوع تکمه ای ارجحیت دارد. لازم است سر آستینها و دم پاها نیز توسط کش بسته گردد تا از ورود خاک و گل به داخل بدن جلوگیری گردد. برای استحکام قسمتهایی که بیشتر با زمین در تماس اند مانند آرنجها و سر زانوها بهتر است یک تکه پارچه ضد خش بر روی آن وصله گردد.

لباس و انواع آن در غار - کفش، دستکش و ساک غارنوردی - گروه کوه نوردی شهید ورکشلباسهای غارنوردی بنا به شرایط کار در غار به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. نخی
  2. نایلونی
  3. لباس زیر

1- لباس نخی

معمولا از جنس کتان هستند و در غارهای خشک کاربرد دارند ولی زود فرسوده میشوند.

2- لباسهای نایلونی

این نوع لباسها برای حرکت در زیر آبشارها و محلهای مرطوب به کار می روند و از نفوذ آب به بدن جلوگیری می کنند. لباسهای نوع تگزائیر مقاومتشان زیاد بوده و برای کارهای ویژه که حتی لباسهای نایلونی نیز پاره می شوند بسیار مفید است.

3- لباسهای زیر

لباسهای زیر نباید مانع از فعالیت و حرکت آزاد بدن شود. بهتر است از لباسهایی با الیاف نازک پشمی که در حالت خیس شدن گرمای بدن را حفظ نماید ، استفاده کرد.

لباسها و تجهیزات غواصی

در غارهایی که غارنوردان مجبور هستند برای مدت زیادی در آب بمانند و یا عبور از شعبات مستلزم غواصی می باشد کاربرد دارد. این لباسها بهتر است زیپ دار نباشد.

کفش غارنوردی

بهترین حالت برای یک کفش مناسب برای غارنوردی این است که کفش در مرحله اول باید دارای زیره ای محکم و مقاوم باشد تا به راحتی بتوان بر روی جاهای تیز و برنده قدم برداشت و در عین حال باید خاصیت چسبندگی آن مناسب باشد.

دستکش

دستکش غارنوردی باید محکم و در عین حال انعطاف پذیر باشد. مزیت استفاده از دستکشها حفاظت از دستها در برابر رطوبت و خراشیدگی های احتمالی است و در عین حال از آلوده شدن به گل و لای جلوگیری می شود.

ساک غارنوردی یا کیسه حمل بار در غار

لباس و انواع آن در غار - کفش، دستکش و ساک غارنوردی - گروه کوه نوردی شهید ورکش

این ساکها باید کم حجم بوده و قطرشان باید طوری باشد که بتوان به راحتی از یک حفره 60 سانتی متری عبور داده شوند. جنس پارچه آنها مقاوم و سبک بوده و می توان جهت کار در غارهای آبی از ساکهای ضد آب استفاده کرد حداکثر ارتفاع و قطر این ساکها نباید بیش از 80 و 40 سانتی متر باشد بهتر است از نظر فیزیکی به شکل یک استوانه ساخته شود.

 

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir