کمپ گروه فرهنگی کوهنوردی کوه نوردی شهید تقی و مرتضی ورکش ایستگاه صلواتی سایت اطلاع رسانی سردار رشید اسلام سرتیپ پاسدار شهید عین الله قاسمی حاج عبدالله  
 

 
صفحه اصلی  گروه کوهنوردی ایستگاه صلواتی شهید ورکش شهیدان مرتضی و تقی ورکش تماس با ما           
 
 
         
 
     
 
 

__________   عناوین اصلی   __________


bullet شرایط عضویت در گروه
bullet مطالب آموزشی جدید
bullet مطالب آموزشی قدیمی
bullet گالری تصاویر برنامه ها (جدید)
bullet گالری تصاویر برنامه ها تا بهار89
bullet آخرین اخبار کوهنوردی (جدید)
bullet آخرین اخبار کوهنوردی تا بهار89
bullet تقویم کوه نوردی (جدید)
bullet تقویم کوه نوردی تا سال1389
bullet فروشگاه اینترنتی لوازم کوهنوردی
bullet دوره های آموزشی
bullet سایت های مرتبط (جدید)
bullet سایت های مرتبط (قدیمی)

 
 
 
 
 
 


کیسه خواب

لوازم و تجهیزات کوهنوردی - کیسه خواب پر - الیافکیسه خواب از وسایل ضروری کوهنورد است که بیشتر در برنامه های چند روزه که احتیاج به شب مانی در کوه دارد استفاده می شود . خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد .بنابراین کیسه خواب راحت و نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است . کیسه خواب ها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند . کیسه خواب های پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر این است که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر یخ زدگی و مرگ است ! برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در ساخت کیسه خواب های جدید و حرفه ای از آن ها استفاده می شود . این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز در الیاف جدید به نام ترمو لایت برطرف شده است .

میزان پر موجود در کیسه خواب به صورت درصد کرک وساقه پر بیان می شود .مثلا پر 40/60 یعنی 40% آن ساقه و60% آن کرک پر است . بدین ترتیب کیسه خواب های 30/70 و 20/80 و 10/90 و 5/95 نیز موجود است .که این نوع آخر بسیار حرفه ای و مخصوص صعود های بلند است . لازم به ذکر است که هر چه درصد کرک بیشتر باشد کیسه خواب گرمتر و سبکتر است .

دمای مطلوب کیسه خواب ها نیز با سه دمای حداقل و راحت  و حداکثر بیان می شود . مثلا مثبت 10 و منفی 17 و منفی 25 درجه سانتیگراد ، یعنی این کیسه خواب برای دمای بین 10 درجه بالای صفر تا 25 دجه زیر صفر مناسب است ولی منفی 17 درجه سانتیگراد راحت ترین و مطلوب ترین دمای آن است .  نزدیک به دمای حداقل از گرما و نزدیک به دمای حداکثر از سرما اذیت خواهید شد . دمای حداکثر یا نهایی تنها از یخ زدن اعضای بدن جلوگیری می کند و شما خواب خوبی در این دما نخواهید داشت . بنابراین در خرید کیسه خواب به دمای حداقل بیشتر توجه شود . ضمنا هر چه کیسه خواب درصد کرک بالاتری داشته باشد دمای متوسط آن به دمای حداکثر نزدیک تر می شود و اصطلاحا قوی تر است.

و باز هم همان حرف تکراری که با توجه به برنامه خود کیسه خواب را تهیه کنید . یعنی حداقل باید دو کیسه خواب داشته باشید یکی برای بهار و دمای بالای صفر و یکی برای پایز و زمستان و دمای زیر صفر . کیسه خواب هایی که در ایران موجود است تا حدود منفی 45 درجه سانتیگراد هستند و جوابگوی آب و هوای ایران هستند . هر چند می توان با افزایش لباس و پوشیدن البسه پر به گرمای بدن افزود.

در مورد طول کیسه خواب حتما از طول بدن شما بلندتر باشد تا در صورت نیاز بتوانید کفش و یا ظرف آبتان را در ته آن بگذارید که تا صبح یخ نزند . در خانه و زمانی که از کیسه خواب استفاده نمی کنید آن را بصورت باز از چوب لباسی آویزان کنید تا پرهای آن پف کند و اصطلاحا نشکند .چون شکستن پر و خوابیدن آن ها بر روی هم از دمای کیسه خواب می کاهد.

نکته :حتما موقع خواب از لباس زیر خشک استفاده کنید . چون اگر تنها زیر پوش شما بر اثر تعریق خیس شده باشد و داخل ده تا کیسه خواب هم که بروید باز هم سرما خواهید خورد.

 
 
     
 
         
 
 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی شهید ورکش می باشد.
طراحی و پشتیبانی سایت: www.MarketOvert.ir